„Život má ten smysl, který mu dáme.“

Zhasni! … a poslouchej

V minulém blogu jsem otevřel téma podcastu (prolink na článek). A zmínil jsem také to, že Český rozhlas připravuje projekt, který je tvořen pouze a jedině pro tento formát. V tuto chvíli nemusím dál mlžit. Projekt Zhasni! má totiž už svoje posluchače. Vím, kolik práce a energie do tohoto projektu tým Radia Wawe vložil, a s jeho konečnou podobou jsem velmi spokojen. Jistě, jedná se o kontroverzní téma. Sex a intimita může někomu připadat jako záležitost, která na veřejnoprávní stanici nepatří. Já s tím ale nesouhlasím. Je nedílnou součástí života nás všech. A pokud je toto téma uchopeno citlivě, myslím, že má své místo i na vlnách Českého rozhlasu.

Jedná se o vůbec první původní podcast z produkce ČRo. Jeho přípravě jsme věnovali téměř celý rok a na výsledku je to znát. Obsahem je jiný pohled na sexualitu a vztahy mladých lidí. Odkrývá jejich city, vášně a touhy. Série devíti dílů, která byla odstartována minulý týden, je intimním prostorem, kde se otevřeně hovoří i o tom, co si obvykle lidé nechávají pro sebe. Nikdo tu není za svá slova, činy a touhy souzen.

Příběhy a zpovědi protagonistů Zhasni! zaznamenali tvůrci a tvůrkyně s výrazným autorským rukopisem a zkušeností s dokumentem filmovým i rozhlasovým (Tereza Nvotová, Roman Štětina, Bohdan Bláhovec, Johana Švarcová a Daniel Moravec), kteří spolupracovali se stejně osobitými sounddesignéry (Stanislav Abrahám, Dominik Gajarský, studio Needles a Martin Ožvold). Výsledný tvar tohoto podcastu tak balancuje na pomezí dokumentární tvorby a zvukového experimentu.