„Život má ten smysl, který mu dáme.“

Inspirující týden v Plzni

Minulý týden se Česká republika stala poprvé hostitelskou zemí zasedání Rozhlasového shromáždění Evropské vysílací unie. Se svými 14 členy je Rozhlasový výbor EBU (EBU Radio Committee) hlavním statutárním orgánem pro evropské veřejnoprávní rozhlasy. Rozhoduje o strategických prioritách pro rozhlasové vysílání v Evropě a rovněž formuluje společná stanoviska veřejnoprávních rádií v oblasti legislativy, autorsko-právních otázek v hudební oblasti či digitalizace a podporuje rozvoj rozhlasového vysílání v členských zemích EBU.  

Týdenní program byl v režii Českého rozhlasu a odehrával se v Plzni. Diskutoval jsem zde se zástupci veřejnoprávních médií z celé Evropy, kterých do Plzně přijelo téměř sto. Pro delegáty jsme připravili prezentace nejnovějších analýz poslechovosti a informace k dalšímu vývoji živých streamů a zapojení nových médií. Řeč samozřejmě byla i o nových technologiích, které by měly posluchačům zprostředkovávat stále modernější služby a interaktivnější zážitky. Jedním ze stěžejních témat byla také snaha o legislativní změny, jež by umožnily plynulejší a otevřenější sdílení obsahu veřejnoprávních médií napříč Evropskou vysílací unií. S návrhem přišla právě Evropská vysílací unie ve spolupráci s European Consumer Organisation.

Ať už se jednalo o programové strategie, důležité nadcházející události, finanční správu veřejnoprávního éteru, měření efektivity, nebo téma digitalizace, to všechno mi dávalo jasný důkaz, že jsme v rámci EU vnímáni jako organizace, která je respektovaná a uznávaná. Velmi mě potěšil i fakt, že jsem byl pro další dva roky zvolen do funkce místopředsedy Evropské vysílací unie. Osobně to chápu jako velké uznání mojí práce a práce všech, kteří se na rozvoji Českého rozhlasu podílejí. Je to jasný signál, že jsme se dostali mezi špičku veřejnoprávních rozhlasových vysílatelů vedle takových jmen, jako je například britská BBC. Mezi moje priority v této roli bude patřit hlavně podpora inovativních rozhlasových projektů. Věřím, že přilákají nové, mladé posluchače. S těmito projekty jde samozřejmě ruku v ruce tolik omílaná digitalizace, i to bude pro mě důležité téma. Těším se na práci spojenou s touto funkcí, protože je mi jasné, že i mě osobně může hodně naučit a hodně mi dát.