„Život má ten smysl, který mu dáme.“

Český rozhlas a RTVS čekají společné projekty

Češi a Slováci k sobě mají stále blízko. Rádi se špičkují při zápasech našich fotbalových či hokejových reprezentantů, ale desítky let společného soužití zapustily v obou národech pevné kořeny. V nadcházejícím roce 2018 nás čeká řada událostí, které naši společnou historii připomínají.

V rámci společného zasedání české a slovenské vlády jsem proto 4. září na zámku Lednice podepsal s mým protějškem generálním ředitelem Rozhlasu a televízie Slovenska Jaroslavem Rezníkem memorandum o spolupráci mezi oběma institucemi. Součástí dohody je celá řada projektů, které chceme realizovat jak v roce 2018, tak v letech následujících.

Významnou příležitostí k úzké spolupráci je zejména výročí 100 let od vzniku samostatného Československa a 50. výročí Pražského jara, která připadají na rok 2018. Dlouhodobá a úspěšná spolupráce Českého rozhlasu a Rozhlasu a televízie Slovenska je mementem společné historie a společně překonaných úskalí.

Předmětem našeho prohlášení je především programová a kulturní výměna. Dále se budeme snažit zvýšit naši společnou aktivitu v Evropské vysílací unii (EBU). Naše prohlášení jsme podepsali s vědomím, že veřejnoprávní média hrají svou nezastupitelnou roli v demokratické společnosti, která musí být vždy a za všech okolností neoddělitelně spojena s vědomím zodpovědnosti za nezávislé a objektivní fungování médií veřejné služby.