„Život má ten smysl, který mu dáme.“

On-line ČRo je nezbytnou veřejnou službou – stejně jako vysílání

Úkolem Českého rozhlasu jako veřejnoprávního média je poskytovat službu posluchačům, rozvíjet možnosti distribuce svého unikátního obsahu a být moderní institucí a technologickým lídrem. I proto vnímáme on-line a především on-line zpravodajství jako nezbytnost a zároveň jako jednu z našich důležitých distribučních platforem – stejně jako vysílání na FM či vysílání digitální.

V poslední době se objevila diskuse, při které někteří lidé začali mít tendenci zpochybňovat on-line zpravodajství ČRo jako nástroj, se kterým má veřejnoprávní médium pracovat. Naposledy se k této rétorice připojil Michel Fleischmann, který bez bližšího upřesnění nařkl Český rozhlas z toho, že „zneužívá“ svůj zpravodajský server iROZHLAS.CZ.

Je zajímavé, že panu Fleischmannovi ani jiným nevadil zpravodajský web ČRo v minulosti. Existuje totiž již od roku 1999. Funguje dokonce od té doby i se stejným rozpočtem. A nyní se o něm začalo diskutovat jen z jednoho prostého důvodu: v českém prostředí se totiž úspěch neodpouští. A iROZHLAS.CZ úspěšným projektem je. Odráží ve svém obsahu vysílání ČRo, vytváří náročnou a inovativní žurnalistiku, jako je žurnalistika pátrací a datová. A přináší vlastní kauzy a jedinečné zpravodajství, které se naopak opět „překlápí“ do vysílání našich stanic.

Server IROZHLAS.CZ - stejně jako naše stanice - plně respektuje Kodex Českého rozhlasu a přináší lidem zpravodajství, které je nezávislé, vyvážené a také spolehlivé a zodpovědné. Jde tak o unikátní internetový projekt, který je na rozdíl od všech ostatních privátních serverů regulovaný – a to v tom pozitivním významu, protože má díky tomu na sobě pečeť kvality Českého rozhlasu. V bezbřehém světu internetu, který žádná pravidla nemá a respektovat nemusí, tak server iROZHLAS.CZ představuje vzácný ostrůvek – a jeho čtenáři to vnímají a oceňují.

Být součástí zpravodajského servisu ČRo je těžká a náročná disciplína. Nejde sázet na prvoplánová, plytká či bulvární témata. Měřítkem hodnocení je kvalita, přesnost, rychlost, aktuálnost a samozřejmě vyváženost a názorová pestrost. Pouze prostředí média veřejné služby klade takové nároky a pouze médium veřejné služby garantuje jejich naplňování.

Veřejnost má právo mít k dispozici obsahy, které ČRo vyrábí. A my máme povinnost je k veřejnosti dostat. A bylo by absurdní si myslet, že smíme „jen“ vysílat a že naši posluchači sedí „jen“ u klasického rádia a nechtějí mít dostupnou veřejnoprávní službu i na svých počítačích či mobilních telefonech. Doba se změnila a ČRo nehodlá sledovat, jak se mění trendy a být dinosaurem mediálního světa. Naopak, chceme svoje služby rozvíjet a lidem za jejich rozhlasové poplatky nabízet co nejvíc.

iROZHLAS.CZ je pevnou součástí Českého rozhlasu – média veřejné služby, jehož zpravodajství patří k nejdůvěryhodnějším v naší zemi.