„Život má ten smysl, který mu dáme.“

Projekt '68 Českého rozhlasu získal cenu Prix Europa

Je to krásný pocit, když může být člověk pyšný na své kolegy, na instituci, ve které pracuje, a na to, že může být součástí něčeho velkého a pomoci tomu na svět. A já tento úžasný pocit prožívám právě teď, když jsem se dozvěděl, že projekt ´68 Českého rozhlasu zvítězil na festivalu Prix Europa v kategorii nejlepší evropský digitální audio projekt roku. Je to historický úspěch Českého rozhlasu a ocenění práce všech, kteří se na projektu podíleli a fandili mu.

Porotci na projektu Českého rozhlasu ocenili propojení živé rekonstrukce třináctihodinového vysílání, virtuální a rozšířené reality s audio-vizuální show v centru města. Projektu '68 dokázal zvítězit v obrovské konkurenci a porazit počiny například britské BBC, Švédského rozhlasu či finské veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti YLE a dalších. 

A z čeho se náš jedinečný projekt skládal?

  • Prvním základním pilířem Projektu '68 byl unikátní třináctihodinový pořad Studio '68 propojující prvky živé rekonstrukce padesát let starých událostí minutu po minutě, archivní ukázky a rozhovory s pamětníky osudové noci z 20. na 21. srpna odvysílané na dobové technice Československého rozhlasu z roku 1968.
  • Druhý pilíř tvořil inovativní obsah určený zejména mladším generacím, které s událostmi roku 1968 nemají žádné bezprostřední zkušenosti. A to zpracovaný formou virtuální instalace, jež kombinuje moderní technologie k distribuci prostorového obsahu s možnostmi imerzní žurnalistiky, i prostřednictvím multimediální mobilní aplikace s názvem Návrat ´68, která pracuje s prvky tzv. rozšířené reality. Aplikace je přístupná na webových stránkách Českého rozhlasu. Stálá instalace virtuální reality, která je umístěná v přízemí sídla Českého rozhlasu, ulici Římská 13, je veřejnosti přístupná každý čtvrtek od 15. do 17. hodiny.
  • Vyvrcholením Projektu '68 Českého rozhlasu byla audio-vizuální show - Koncert '68 na Václavském náměstí.  Na hity šedesátých let, jež propojovaly vzpomínky pamětníků a velkolepou světelnou projekci, přišlo přes 50 tisíc lidí.

Současný úspěch Českého rozhlasu není jen úspěchem naším. Je to i úspěch všech našich posluchačů a lidí, kteří se do připomínky roku 68 zapojili. V neposlední řadě je pak projekt i způsob, kterým jsme chtěli vzdát hold všem rozhlasákům, našim předchůdcům - lidem, kteří prokázali v srpnu 1968 obrovskou odvahu a odhodlání a pokračovali v protiokupačním vysílání Československého rozhlasu, přestože budovu na Vinohradské obsadili sovětští vojáci.