„Život má ten smysl, který mu dáme.“

Projev u příležitosti 75. výročí Květnového povstání

Milí posluchači a příznivci Českého rozhlasu, vážení pamětníci květových událostí,

dnes, tedy 5. května, slavíme tradičně začátek Pražského povstání proti německým okupantům a vzpomínáme na statečnost a obětavost všech Čechů, kteří se v roce 1945 zúčastnili Bitvy o rozhlas. S respektem i dojetím si také v tento den připomínáme památku všech vlastenců, kteří před rozhlasovou budovou na pražských Vinohradech položili své životy za svobodu a existenci našeho národa.

Bezpečnostní opatření kvůli pandemii koronaviru nám tentokrát zabránila uspořádat tradiční pietní shromáždění na Vinohradské ulici, věříme ale, že stejně důstojně dnešní výjimečný den uctíme ve vysílání Českého rozhlasu.

Od konce druhé světové války, nejničivějšího konfliktu 20. století, uplyne letos již 75 let. Za tento dlouhý čas se mnohé rány zahojily, mnohá traumata byla překonána, ale i přesto jsou válečné události v evropské společnosti stále živé a nadále se s nimi Evropa musí učit žít a vyrovnávat.

O to víc mě mrzí, když slýchám, že je současná situace spojená s koronavirovou nákazou přirovnávána k válečnému stavu. Myslím, že i přes dnešní obavy z nemoci, stres a karanténní omezení je situace nesrovnatelná. Nikdo z nás netrpí nouzí, pronásledováním, útlakem, nečelí bezprostřední hrozbě násilné smrti. Ano, i dnešní krize bude mít své oběti a své hrdiny, ale nepochybuji, že se z jejích následků naše společnost díky národní i evropské soudržnosti brzy vzpamatuje.

Právě síla a životaschopnost naší země i celé Evropy by tady ale nikdy nebyly bez svobody a demokracie. Vzpomeňme proto nyní ještě jednou na hrdinství všech, kteří za nás bojovali ve druhé světové válce. Právě oni nám nyní umožnili žít beze strachu, svobodně a podle hodnot, které jsou naší společnosti vlastní.

Velký dík patří všem pamětníkům, kteří nás nyní poslouchají. S úctou pak myslíme na všechny ty, kteří v boji s fašismem zemřeli pro další generace, a tedy i pro nás. Čest jejich památce.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral projev přednesl ve vysílání Českého rozhlasu dne 5. 5. 2020.