„Život má ten smysl, který mu dáme.“

Český rozhlas potvrdil své silné zastoupení na mezinárodní scéně

Dvoudenní jednání rozhlasového shromáždění EBU bylo dnes ukončeno v Aténách volbou nového Rozhlasového výboru (EBU Radio Committee) na období 2023-2025.

Je pro mě čest, že jsem byl opět zvolen za člena Radio Committee. V roli místopředsedy jsem zde působil 6 let, a rozhodl jsem se proto již o tuto pozici neusilovat. Zároveň jsem ale nadále chtěl, aby měl Český rozhlas zastoupení v tomto prestižním orgánu EBU, což se podařilo. I v dalším období se budeme věnovat technologickému i obsahovému rozvoji rádia jako mediatypu a také legislativě, která by mohla veřejnoprávním rozhlasům v rámci Evropy pomoci upevnit pozice na mediálním trhu.  

Se svými 14 členy je Rozhlasový výbor EBU hlavním statutárním orgánem pro evropské veřejnoprávní rozhlasy. Rozhoduje o strategických prioritách pro rozhlasové vysílání v Evropě. Rovněž formuluje společná stanoviska veřejnoprávních rádií v oblasti legislativy, autorsko-právních otázek v hudební oblasti či oblasti digitalizace a podporuje rozvoj rozhlasového vysílání v členských zemích EBU.

Volbě předcházelo dvoudenní zasedání, které nabídlo široké spektrum témat – obsahové strategie pro audio platformy, scénáře vývoje evropského audio trhu se zaměřením na mobilní aplikace, klíčové poznatky z oblasti poslechu audia v autech a spolupráce s automobilovým průmyslem nebo například role ukrajinského rozhlasu ve válečných podmínkách.

V průběhu zasedání došlo také k online propojení s paralelním jednáním v Evropském parlamentu k evropskému zákonu o svobodě médií (EMFA), na kterém vystoupila Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost a také Sabine Verheyenová, předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro kulturu a vzdělání a zpravodajka pro tento zákon.